Maroko

Al – Maghrib

Severoafrické Maroko, nebo jak se arabsky nazývá Al – Maghrib, je stále ještě pro většinu turistů destinací poměrně exotickou. V obecném povědomí pak též převládá její orientální charakter. To je ale asi vše, co o této zemi většina turistů ví. Maroko je křižovatkou kultur, vlivů a tradic jak z Afriky a arabského světa, tak i z Evropy. Maroko je jedinečnou zemí, stojící za bližší poznání. Má totiž za sebou mimo jiné i velmi dlouhou a bohatou historii.

maroko-historie

Geografická poloha

Ze západu omývají břehy Maroka chladnější vody Atlantiku. Ze severu pak sousedí s teplejším, a pro letní dovolenou u moře v evropském pojetí vhodnějším. Středozemním mořem. Východní hranice Maroka s Alžírskem se táhne v největší poušti světa Sahaře. Z jihu sousedí na zatím nejasně rozděleném území se Západní Saharou. Asi 200 kilometrů západně od jižního cípu Maroka se ve vodách Atlantského oceánu nalézají oblíbené Kanárské ostrovy. Ty mnozí turisté a cestovatelé znají ze svých dovolených.

Pohostinnost a historie

Kromě zatím turisticky nepoznané destinace by se Maroko dalo charakterizovat jako země v přívětivým obyvatelstvem a vstřícností vůči návštěvníkům ze zahraničí. Vzhledem k neklidné situaci v současném arabském světě je Maroko zemí až neuvěřitelně klidnou. Na turisty zde čeká celá řada zajímavých míst. Za bližší poznání stojí jak starobylá města s tisíciletou historií, tak také moderní prázdninová letoviska na pobřeží.

maroko-mesita

Rabat

Hlavním městem Maroka je Rabat. Ten se nachází na pobřeží Atlantského oceánu, asi 300 kilometrů jižně od úžiny Gibraltar. Při procházce městem určitě stojí za vidění takzvaná Hassanova věž. Tato stavba se nad okolní zástavbu šplhá do výšky téměř pětačtyřiceti metrů. Turisté v Rabatu by neměli vynechat ani návštěvu archeologického muzea. To vystavuje širokou expozici z doby římské kolonizace.

Casablanca

I když je Maroko na své hlavní město právem pyšné, většina turistů ze západních zemí bude určitě znáte město Casablanca. To leží asi o 50 kilometrů dále na jih, při pobřeží Atlantského oceánu podobně jako Rabat. Na turisty působí Casablanca v takové zemi, jakou je Maroko, jako z jiného světa. Charakter tohoto města totiž utvářeli především Francouzi během doby, kdy bylo Maroko francouzskou kolonií.

maroko-marrakes

Hlavním znakem této metropole je zdejší přístav. Vedle značného obchodního významu je Casablanca též největším ze všech měst v Maroku. Pulzující bulváry plné obchodů a butiků, nabízející značkové zboží, působí jako zjevení. A v místní zábavních podnicích a barech se mohou turisté setkat s arabskými ženami, které ani nenosí žádné šátky. Typická arabská architektura se v tomto městě mísí s moderními stavbami evropského stylu.

Medina

Nejatraktivnějšími turistickými cíli v městě Casablanca jsou zdejší Medina a mešita, pojmenována po Hassanovi II. Ta byla postavena nedaleko pobřeží Atlantského oceánu. Výhodou pro turisty je skutečnost, že do této budovy mohou vstoupit i nemuslimští návštěvníci. Místní statistiky uvádějí, že každým rokem navštíví tuto významnou islámskou stavbu více než 80 tisíc návštěvníků.

maroko-hotel

Golf

Skutečně jen málo turistů ví, že dovolená v Maroku je dobrý způsobem, jak prožít svůj volný čas, například pro hráče golfu. Jedno z největších golfových hřišť Maroka, a dokonce na území celé Afriky, se nachází nedaleko hlavního města Rabat. Nese jméno Royal Dar Es-Salaam Golf Course a sjíždějí se sem profesionální golfisté ze všech koutů světa.

Zábava

Dovolená v Rabatu se bude líbit i turistům, kteří se rádi baví nejenom přes den, ale také během noci. Po setmění se Rabat promění v hlučné místo, kde osvětlené ulice žijí až do pozdních ranních hodin a v mnoha barech, nočních klubech, diskotékách a dalších zábavních podnicích trvá bujará zábava a veselí až do rána.

Velmi podobně je na tom metropole Casablanca. I tady čekají na turisty, kteří mají rádi zábavu, četné noční kluby, bary, diskotéky a další podniky, ve kterých proudí zábava po celou noc. Tyto podniky obvykle zavírají až těsně nad ránem. I to je důkazem, že Casablanca, a vlastně celé Maroko, je velmi zásadně ovlivňováno evropskými vlivy.

Příroda

Dokonce i milovníci přírody si při návštěvě Maroka přijdou na své. Právě v této zemi se nachází jedinečné vodopády Uzud. Ty leží asi 170 kilometrů od dalšího známého marockého města Marrakéš. Přes tři skalní stupně tady voda padá z výšky více než 100 metrů. Za návštěvu stojí i skalní a jeskynní komplex Al – Abid. Během jeho návštěvy se mohou turisté dokonce v malých přírodní bazéncích se sladkou vodou vykoupat a v průběhu horkého dne ochladit.

maroko-ulicka

Marrakéš a trhy

Co by byla dovolená v arabské zemi, Maroko nevyjímaje, bez návštěvy tradičních arabských trhů, které se nazývají souky? Ten nejznámější se nachází v Marrakéši a je vyhlášeným místem, kde mohou turisté nakoupit prakticky cokoliv. Od suvenýrů přes známé arabské koberce a další výrobky, kožené zboží, jehož výrobou je Maroko vyhlášené, až po šperky a nebo třeba koření. Podobně, jako každé arabské tržiště, je i toto plné úzkých uliček. Ty vytvářejí jednotlivé stánky a neznalí turisté zde mohou velmi snadno zabloudit.

Pláže

Také milovníkům plážového odpočinku a relaxace se bude dovolené v Maroku líbit. A to zejména v městečku Saidia. To se nachází na východním cípu marockého středomořské pobřeží, jen nedaleko hranic s Alžírskem. V současnosti jde o moderní hotelový resort s celou řadou nových hotelových komplexů. A pochopitelně i s nádhernými plážemi. Ty se táhnou podél pobřeží v délce několika kilometrů, mají písečný povrch a jen mírný vstup do vody. Dovolená tady je tak vhodná i pro rodiny s dětmi.

maroko-poust

Parky

Během pobytu v Maroku stojí za návštěvu také několik unikátních parků. Tím největším je Parc de la Ligue Arabe ve městě Casablanca. Ten dává ve všech směrech najevo svůj francouzský původ. Turisté se v něm mohou příjemně procházet ve stínu vzrostlých stromů a v příjemném prostředí relaxovat. Krásné zahrady, ideální k odpočinkovým procházkám, se nacházejí též v Marrakéši.

Sahara

Dobrodružnější povahy či turisté, toužící po poznání původního života obyvatel Sahary, se mohou v Maroku vydat na jedno či vícedenní výlet směrem na východ. Právě tím směrem leží největší světová poušť Sahara. V ní se nachází hned několik oáz, které si zachovávají svůj původní charakter. Turisté zde mohou prožit několik dnů mezi beduíny a na vlastní oči poznat, jak tento pouštní národ kdysi žil a ještě v současnosti žije.