Oblíbená destinace
Španělsko je jednou z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou nejen mezi turisty z České republiky. Pevninské Španělsko se rozkládá na jihozápadě Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Většinu jeho hornatého povrchu tvoří hlavní náhorní plošina Meseta. Od Francie je odděleno Pyrenejský pohořím, podle kterého dostal také celý poloostrov název. Nejvyšším pohořím ve Španělsku je Sierra Nevada. To se nachází v jeho jižní části, nedaleko pobřeží Středozemního moře. Hned po Alpách jde o druhé nejvyšší horstvo v Evropě.
Turistika a cestování
Turistický ruch má ve Španělsku dlouholetou tradici. Z pohledu cestování se řadí po Itálii a Francii k nejnavštěvovanějším zemím Evropy. To, co každým rokem láká do Španělska nejen na letní dovolenou desetitisíce turistů, je unikátní kombinace přírodních krás, velmi příjemných klimatických podmínek a celé řady historických památek. V neposlední řadě je jím také populární španělský region pro dovolenou u moře na březích Středozemního moře.
Pobřeží
Španělsko se může pyšnit více než tři tisíce kilometrů dlouhým pobřežím. To patří k vůbec největším lákadlům nejen pro zahraniční, ale i domácí návštěvníky. Nejvíce turistů míří na španělské východní pobřeží. To omývají teplé vody Středozemního moře a právě tady leží ty nejznámější pláže Španělska. Ale i severozápadní část Španělska, ležící u Atlantského oceánu a Kantabrijského moře, je z pohledu turistiky velmi zajímavou.
Středozemní moře
Španělské středomořské pobřeží je dlouhé téměř 1.700 kilometrů. V současnosti patří k jednomu z nejnavštěvovanějších pobřeží v celé Evropě. Důvody jsou velmi jednoduché a prosté: křišťálově čistá voda, příjemně prohřáté moře a samozřejmě také krásné a dlouhé písečné pláže, lemující středomořské břehy.
Costa Brava
Nejsevernější část španělské středomořské oblasti, která se táhne od hranice se Francií až po ústí řeky Tordera, bývá v turistických průvodcích nazývána Costa Brava. Tento výraz by se dal do češtiny přeložit jako Divoké pobřeží. Své jméno získala tato více než 200 kilometrů dlouhá část Katalánska podle divokého charakteru, kdy zdejší břehy lemují útesy a skály. Protože jde z pohledu centrální Evropy o nejbližší prázdninový resort ve Španělsku, turistická sezóna je tady v čase letních dovolených velmi rušná.
Costa Dorada
Dále na jih pokračuje Španělsko a jeho pobřeží takzvaným Zlatým pobřežím nebo též Costa Dorada. To se rozprostírá od Costa Brava podél provincie Tarragona až k ústí řeky Ebro. Své jméno získalo kvůli zlaté barvě písku, kterým se pyšní zdejší pláže.
Costa del Azahar
Na pobřeží Costa Dorada navazuje 120 kilometrů dlouhý úsek, který se táhne od již zmiňované řeky Ebro dále na jih. Ve španělštině je toto pobřeží nazýváno Costa del Azahar. To v překladu znamená Pobřeží pomerančového květu. Důvodem pro toto pojmenování jsou skvělé podmínky k pěstování pomerančovníků. Tyto stromy tu lemují celé pobřeží, jsou zde velmi běžné a Španělsko proslavily i za jeho hranicemi.
Costa Blanca
Španělské pobřeží dále pokračuje v délce téměř 250 kilometrů oblastí, které se říká Costa Blanca, nebo také Bílé pobřeží. To je charakteristické svými četnými plážemi, zátokami a skalisky. Lze o něm říci, že je nejčlenitější částí španělského středomořského pobřeží. Právě na Costa Blance se nachází známé letovisko Benidorm. To patří mezi vůbec nejhustěji zalidněné aglomerace na evropském pobřeží Středozemního moře.
Costa Tropical
Navazujícím regionem je takzvané Tropické pobřeží, ve španělštině Costa Tropical. Prakticky jde o Granadské pobřeží podle provincie Granada, ke které náleží. Z historického pohledu byla tato část pro Španělsko strategicky velmi důležitá. V minulosti zde fungovaly důležité přístavy, spojující Pyrenejský poloostrov a severní Afriku.
Costa del Sol
Na Costa Tropical navazuje pak ještě Slunečné pobřeží neboli Costa del Sol. To lemuje provincii Málaga a jde o jeden z nejnavštěvovanějších regionů v celé destinaci Španělsko. Celkový počet slunečních dní do roka tu nezřídka kdy přesahuje 300 dní. Podle toho získalo pobřeží si své jméno. Průměrná teplota během celého roku zde dosahuje téměř dvaceti stupňů Celsia.
Atlantik
Na opačné straně země omývají Španělsko vody Atlantského oceánu. Severní španělské břehy Atlantiku se rozkládají od hranic s Francií až k hranicím s Portugalskem.
Kantábrijské pobřeží
Jeho severní části od Francie až po mys Estaca de Bares se říká Kantábrijské pobřeží. To omývají vody stejnojmenného moře a táhne se v celkové délce téměř 800 kilometrů. V porovnání se Středozemním mořem je zde daleko chladnější podnebí a moře je tady daleko divočejší. Není výjimečné, že tu vlny dosahují výšky i několikapatrových domů. To je důvodem, proč se tato oblast zatím vyhýbá masovému turistickému využití a je vyhledávána především surfaři a dalšími dobrodruhy. Tito jedinci si tady chtějí během své letní dovolené naplno vychutnat sílu Atlantského oceánu.
Galicijské pobřeží
Na Kantábrijské pobřeží navazuje pobřeží Galicijské. To je lemováno nespočtem zátok, jež zasahují hluboko do vnitrozemí. Na Galicijském pobřeží se také nachází známý mys Finisterre, neboli Konec světa. Do dnešní doby si uchoval svou magickou pověst a v současnosti je oblíbeným cílem tisíců poutníků, kteří kvůli pouti na toto posvátné místo Španělsko navštěvují.
Costa de la Luz
Poslední částí atlantského pobřeží, kde hraničí Španělsko s Portugalskem, je Costa de la Luz, nebo také Pobřeží světla. To se rozprostírá od hranic s Portugalskem až po Gibraltar. I když jde o jedno z nejjižnějších míst ve Španělsku, bývá zde poměrně větrno. I voda v moři je tady chladnější než u moře Středozemního. To je hlavním důvodem, proč tady nebývá tolik turistů ze zahraničí. Této skutečnosti tak často využívají samotní Španělé. Charakteristickým znakem tohoto regionu jsou nedotčené přírodní scenérie a samozřejmě dlouhé písečné pláže.