Jižní Kypr

Třetí největší ostrov

Co do rozlohy 3. největší ostrov ve Středozemním moři Kypr leží ze všech středomořských ostrovů nejvíce na východě. Patří také k nejjižněji ležícím ostrovům Středozemního moře. Tato skutečnost zajišťuje turistům, kteří zvolí Kypr jako místo, kde stráví svou hlavní dovolenou, dlouhou sezónu. Slunečné počasí, příjemné teploty vzduchu a prohřáté moře si tady mohou návštěvníci ostrova Kypr užívat ze všech evropských prázdninových středisek nejdéle.

Zatím neobjevený ráj

I když se turistika na ostrově Kypr stále rozvíjí, v hledáčku coby destinaci pro dovolenou ho zatím z České republiky moc turistů nemá. Tradičně se létá do letovisek v jižní, řecké části ostrova Kypr. Ta bývá považována za dovolenkový ráj a turisté ze západní Evropy sem s oblibou cestují již několik desetiletí. Skrze ostrov vede od západu na východ linie pohoří, které zadržuje vliv počasí z kontinentálního Turecka a přispívá k příjemnému klimatu na jihu ostrova.

Agia Napa

V nejvýchodnějším výběžku řecké části ostrova Kypr se nachází jedno z nejznámějších zdejších letovisek Agia Napa. Jde o rušné letovisko, kde se bude dovolená u moře líbit zejména mladším ročníkům. O zábavu je tady totiž postaráno nejen na překrásných pláží v průběhu dne, ale i po setmění. Pěší zóna v centru městečka Agia Napa je lemována nejrůznějšími restauracemi, bary, diskotékami a nočními kluby, které svou kolemjdoucí zábavychtivé návštěvníky a postarají se o skvělou zábavu až do rána. Agia Napa má za sebou více než padesátiletou historii turistiky. Za tu dobu se požadavkům i těch nejnáročnějších klientů dokonale přizpůsobila.

Turisté, kteří ke strávení dovolené na středomořském ostrově Kypr zvolili prázdninové středisko Agia Napa a zajímají se o historickou architekturu, by určitě měli zavítat do zdejšího kláštera. Ten zde byl vybudován už během 16. století a do současnosti se zachoval téměř v nezměněné podobě.

WaterWorld Waterpark

Rodiče, kteří s sebou do Agia Napa vezmou i své ratolesti, mohu navštívit zdejší vodní zábavní park WaterWorld. Ten je k nalezení asi 5 kilometrů západním směrem od centra Agia Napa. Jeho návštěvníci zde budou moci se svými dětmi prožít hodiny skvělé zábavy. Přímo v Agia Napa je pak několik dalších zábavních parků, které se budou určitě líbit těm nejmenším návštěvníkům, kteří jsou na vodní atrakce zatím příliš mladí.

Nissi Beach

Mezi zábavním parkem WaterWorld a samotným městečkem Agia Napa se nachází jedna z nejznámějších pláží na celém ostrově Kypr s názvem Nissi Beach. Plážový povrch je tvořen jemným bílým pískem a voda v moři u pláže je průzračně čistá. Protože jde o jednu z nejhezčích pláží v celém Středomoří, zejména v průběhu nejvyšší turistické sezóny o hlavních školních prázdninách bývá poměrně frekventovaná. Pláž má na délku asi půl kilometru a ze západní strany ji ohraničuje malý ostrůvek. Na něj je možné během odlivu dojít suchou nohou po písečné šíji. Pláž je dobře turisticky vybavená a její návštěvníci si tady mohu zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. K dispozici je i několik taveren a stánků s rychlým občerstvením. Přímo na pláži Nissi Beach je i prodejna potápěčského vybavení pro zájemce o šnorchlování či přístrojové potápění.

Mys Greco

Na nejzápadnějším výběžku jižní části ostrova Kypr se nalézá mys Greco a přilehlý stejnojmenný národní park. Zdejší skály patří k jednomu z nejfotografovanějších míst na celém Kypru a zdobí velkou část propagačních materiálů o tomto středomořském ostrově. Mimochodem ze skal na mysu Greco je prý je možné pozorovat jedny z nejkrásnějších západů slunce v celém regionu Středomoří.

Památky

Na ostrově Kypr se bude dovolená líbit i zájemcům o historii. Podobně, jako řecké ostrovy severozápadně od ostrova Kypr či Egypt jižně odtud, byl i tento ostrov významným historickým dějištěm. Napříč ostrovem se nachází několik desítek památek na dobu starověku i středověku. Turistům obvykle nestačí ani celý týden na to, aby je všechny poznali. K nejznámějším z nich patří kupříkladu prakticky dokonale zachovalý amfiteátr s názvem Kourion. Tato historická lokalita leží západně od poloostrova Akrotiri na jihokyperském pobřeží. Do města Limassol je to odsud jen asi 5 kilometrů směrem na východ. Z ochozů tohoto starověkého amfiteátru je mimo jiné krásný výhled na přilehlé moře.

Turisté mohou obdivovat i středověký hrad, v kterém se během III. křížové výpravy ženil anglický král Richard Lví srdce s navarskou princeznou Berengarie. Tato svatba se tady odehrála v roce 1.191, kdy ostrov Kypr Richard obsadil. Takzvané Kyperské království zde existovalo od roku 1191 až do roku 1489. Po tuto dobu spravoval ostrov Kypr Templářský řád.

Nikósie

Hlavním městem ostrova Kypr je Nikósie. Toto největší kyperské město je v současné době rozdělenou zelenou demarkační linii podobně jako celý ostrov. Zelená linie se táhne skrze centrum města a je střežena jednotkami OSN. Typickým znakem města Nikósie je mohutné opevnění, které tady vystavěli Benátčané v době, kdy byl ostrov pod jejich správu. Vznik obranných hradeb okolo Nikósie je datován do 15. století. Do současné doby se dochovala již jen část této mohutné stavby, ovšem při pohledu na ni si každý může udělat obraz o tom, o jak mohutné stavební dílo šlo.

Turisté, kteří by se chtěli z jižní řecké části Nikósie podívat na sever, tak mohou učinit po předložení dokladů hraniční kontrole. Vztahy mezi severní a jižní částí Kypru se za dobu od invaze zlepšily a v současnosti mohou turisté s platnými doklady mezi oběma částmi Nikósie bez problémů procházet.

Pláže

Hlavním důvodem, proč turisté cestují na ostrov Kypr, jsou již zmiňované pláže. Letovisko Agia Napa není jediným prázdninovým střediskem, kde se dá prožít u moře na Kypru skvělá dovolená. Další populární letovisko je k nalezení například na jihozápadním pobřeží v blízkosti městečka Paphos. Blízkost mezinárodního letiště činí z oblasti Paphos atraktivní místo pro dovolenou. Četné pláže tady umožní jejich návštěvníkům strávit příjemný den u průzračně čistého moře. A stejně jako v Agia Napa i v oblasti Paphos mohou nejmenší návštěvníci se svými rodiči navštívit vodní zábavní park Paphos waterpark. z historie stojí za shlédnutí ruiny středověkých staveb na poloostrově Paphos a zbytky královské hrobky severně od letoviska.