Mallorca

Ostrov tisíce tváří

O ostrovu Mallorca se někdy říká, že je ostrovem tisíce podob. Z Baleárského souostroví, ležícího východně od španělského pobřeží, ve vzdálenosti asi dvou stovek kilometrů jihovýchodním směrem od Barcelony, je Mallorca ostrovem největším. Turisté sem přilétají z celé Evropy z mnoha důvodů. Ať už užít si horkého středomořského slunce, vykoupat se a odpočinout si na zdejších písečných plážích, nebo se toulat malebným vnitrozemím ostrova. Mallorca je známá i svou kuchyní a nemálo jejích návštěvníků sem cestuje mimo jiné i proto, aby ochutnali zdejší vyhlášené speciality. Tváří ostrova mohou jeho návštěvníci poznat skutečně nepřeberné množství. A tak záleží jen a pouze na tom kterém jedinci, co si z jeho pestré a bohaté nabídky zvolí.

Poznávání Mallorky

I když většina turistů, přijíždějících na letní dovolenou k moři právě na Mallorku, se bude nejspíše zdržovat buď přímo v areálu, či v těsné blízkosti svého hotelu, ostrov Mallorca má určitě co nabídnout i na dalších místech. Ideálním způsobem, jak Mallorku, která měří od západu k východu necelých 100 kilometrů a ze severu na jih v nejširším místě je široká přibližně 70 kilometrů, procestovat a poznat, je zapůjčit si automobil. S ním se pak dá vypravit do míst, která zajímají toho konkrétního turistu.

Hlavní město Palma

Jedním z nejatraktivnějších cílů ostrova Mallorca je jeho hlavní město Palma. To leží na jihozápadním pobřeží, v zálivu Badia de Palma. Z více než 12 milionů turistů, kteří Mallorku každým rokem navštíví, jich do tohoto překrásného města alespoň na krátký výlet zavítá drtivá většina. A to už jen proto, že zdejší mezinárodní letiště leží jen asi 7 kilometrů východně od centra města Palma. Z České republiky trvá let na Mallorku necelé 2 a půl hodiny. Turisté se ani nenadějí a letadlo přistává na jednom z nejhezčích ostrovu v celém Středomoří.

Katedrála La Seu

Město Palma de Mallorca je skutečně bohaté na nejrůznější památky. Tou nejznámější, a také nejčastěji fotografovanou, je bezpochyby katedrála Panny Marie. Většina turistů však bude tuto stavbu znát pod názvem La Seu. Stavba je vůbec nejvýznamnější gotickou památkou na celých Baleárských ostrovech. Současná stavba se začala budovat na začátku 13. století v místě, kde původně stála arabská mešita. Stavba trvala celých 370 let. O necelých pět století později pak byla značně poškozená při ničivém zemětřesení. Teprve na začátku 20. století byla při velké rekonstrukci obnovena.

Další památky

Dobu maurské nadvlády připomíná nedaleko katedrály La Seu palác Almudaina. Původně zde sídlili maurský vezír a následně tu bydleli mallorští panovníci. V současné době je v budově umístěno historické muzeum. A pokud se zrovna na ostrově nerekreuje španělský král, je možné navštívit zrekonstruované jižní křídlo. V jihozápadní části města, přímo nad přístavem v Palma, se tyčí gotický hrad. Ten byl postaven na začátku 14. století a nese jméno Castillo de Bellver. Hrad je charakteristický svou mohutnou věží a je odsud nádherný výhled nejen na přístav, ale dokonce na celé město Palma de Mallorca.

Santa Maria

Asi 15 kilometrů severovýchodně od hlavního města Palma leží ve vnitrozemí, na silnici spojující Palmu s přístavem Port d’Alcúdia, malebná vesnička Santa Maria. Ta sice není známá svými plážemi, neboť k moři je to odsud nejblíže právě do Palmy a turisté tak musí k vodě cestovat dlouhých 15 kilometrů, ale obec se proslavila svými pravidelnými trhy. Na rozdíl od předražených turistických letovisek, v Santa Marii můžete koupit prakticky všechno za velmi výhodné ceny. Vše se navíc odehrává v historické atmosféře starobylého náměstí, které má bezpochyby své kouzlo.

Jižní pobřeží

Jižní pobřeží ostrova Mallorca je jako stvořené pro milovníky zábavy, koupání a horkého slunce. Podél jižních břehů je roztroušená řada turistických letovisek, které vyrostly nejčastěji u zdejších rozlehlých písečných pláží. Mallorca je moderní turistickou destinací. A podobně jako nedaleká Ibiza, i na zdejším jihu se bude dovolená líbit zejména mladším ročníkům. Jih Mallorky je charakteristický spoustou barů, diskoték, klubů a noční zábavou. Turisté, toužící po klidné dovolené, by se do této části ostrova asi raději neměli vydávat. Naopak zájemci o zábavu nejen přes den na zdejších plážích, ale i po setmění, se tady budou cítit jako v pozemském ráji. Nedaleko nejjižnějšího výběžku ostrova Mallorca se také nachází záliv Des Trenc se stejnojmennou pláží. Její povrch tvoří jemný bílý písek a na délku měří téměř 2 kilometry.

Východ Mallorky

Východní pobřeží Mallorky je jako stvořené pro romantiky. Vedle několika pláží, které jsou nejčastěji situovány v menších zálivech, se tu nachází i několik jeskyní, které určitě stojí za bližší poznání. Mezi turisty jsou nejoblíbenější jeskyně nedaleko městečka Porto Cristo, které leží přibližně 10 kilometrů východně od Manacoru. Nejrozsáhlejším komplexem ze zdejších jeskyní jsou Cuevas del Drac, česky Dračí jeskyně. Tunely v podzemí tu svou délkou přesahují 2 kilometry a jde o nejrozsáhlejší jeskynní komplex na Baleárských ostrovech. Bohužel atraktivita tohoto místa je příčinou, že sem pravidelně přijíždí spousta turistů. Příjemnou alternativou k Dračím jeskyním jsou jeskyně Cuevas dels Hams, tedy Hamské jeskyně. Ty jsou sice menší, ale ne až tak intenzivně turisticky navštěvované. A jejich krása se těm Dračím bezpochyby vyrovná. V Hamských jeskyních je také možné shlédnout světelnou show u podzemního jezera, kterému se tu říká Benátské moře.

Na východním pobřeží také leží několik přístavu, z nichž zřejmě nejkrásnější je ten ve vesničce Cala Figuera. Zdejší zátoka s rybářskými loděmi působí nasmírně romanticky a kavárničky na zdejším nábřeží zvou k posezení a relaxaci.

Západní břehy

I západní pobřeží ostrova Mallorca je ve srovnání s rušným jihem poměrně klidné. Četná romantická zákoutí tady budou na návštěvníky působit jako balzám na duši. K nejromantičtějším místům nejen na západním pobřeží, ale dokonce na celém ostrově Mallorca, patří městečko Valldemossa. To leží asi 3 kilometry od pobřeží. Hlavním lákadlem Valldemossy je klášter s názvem Sa Cartuja. Ten zde byl postaven už ve 14. století. K tomuto klášteru se váže zajímavost podobě pobytu známého skladatele Frederika Chopina.

Pobřeží severně od Valldemosy se říká Costa Brava de Mallorca, v češtině Divoké mallorské pobřeží. To se nachází u městeček Soller a Deia. Je charakteristické svými vysokými útesy. Ty v několika případech dokonce svou výškou přesahují 400 metrů. Na mnoha místech tady byly v minulosti postaveny strážní věže. Z nich je možné pozorovat nejkrásnější západy slunce na celém ostrově a jde pravděpodobně o nejromantičtější část Mallorky.

Nedaleko přístavu Port de Sa Calobra se také nachází zcela unikátní silnice. Na pouhých 14 kilometrech délky se tu kroutí bezmála 70 velmi ostrých zatáček. Jde o nejklikatější cestu v celé Evropě. Zatáčky jsou důsledkem skutečnosti, že na tak krátkém úseku bylo potřeba klesnou ze zdejších hor až k hladině moře. Řidiči na této silnici celkově překonají převýšení téměř jednoho kilometru.

Sever

Severní břehy ostrova Mallorca, kde jsem také nachází dva zálivy Badia de Pollenca a Badia de Alcúdia podle městeček Port de Pollenca a Alcúdia, je z pohledu turistiky nejklidnější. I když i zde se nachází známé turistické středisko Can Picafort, obecně lze říci, že si tady dovolenou u moře užijí turisté, toužící po klidu a pohodě. Asi 5 kilometrů od zálivu Badia de Pollenca leží stejnojmenné městečko po Pollenca, v němž na návštěvníky dýchne atmosféra starých časů. K vidění je tu kupříkladu historický klášter Sant Domenc a místní kamenné stavby tu vrátí návštěvníky v čase.

Na nejvýchodnějším výběžku ostrova Mallorca se nachází i Zátoka rejnoků (Cala Ratjada). Ze zdejšího malebného přístavu jsou pořádány výlety lodí, při kterých je možné spatřit kupříkladu hravé delfíny. Turisté s oblibou využívají i možnost procházky po dlouhé pobřežní promenádě. Ta vede od zátoky Cala Gat na jihu až k pláži v Son Moll. I sem už dorazil moderní turistický ruch a turisté tady mohou nakupovat v moderních buticích či se bavit v některém z řady barů. Zejména po setmění je centrum Cala Ratjada poměrně rušné a mladší ročníky zde najdou dostatek zábavy.