Spojené arabské emiráty

Stálé slunečné počasí

Dovolená ve Spojených arabských emirátech (SAE) získává každým rokem stále více příznivců. Jedním z důvodu je skutečnost, že se tady dá u moře strávit příjemný čas relaxace odpočinku po celý rok. Na rozdíl od jihovýchodní Asie, kde během našeho léta prší a monzuny ovlivňují ráz počasí, Spojené arabské emiráty se mohou chlubit slunečným a příjemně teplým počasím v průběhu celého roku. Navíc mají Spojené arabské emiráty coby destinace pro dovolenou punc něčeho jedinečného a neopakovatelného. Turisté si zde mohou na dlouhých písečných plážích užívat nejen příjemně prohřáté vody Perského zálivu, ale také poznávat a objevovat nejrůznější památky či na vlastní kůži zažít bohaté kulturní vyžití.

Na břehu Perského zálivu

Geograficky jsou Spojené arabské emiráty k nalezení na východním pobřeží Arabského poloostrova. Na jihu a západě sousedí se Saúdskou Arábií a na východě s Ománem. Společnou hranici, vedenou vodami Perského zálivu, pak mají s Katarem. Na druhé straně zálivu leží Írán. Celkem zabírají SAE plochu něco přes 80.000 kilometrů čtverečních. Nejvyšším bodem je vrchol Džabal Bil Ajs s výškou 1.910 metrů. Počet obyvatel Arabských emirátů se blíží 10 milionům. Drtivou většinu z nich ovšem tvoří cizinci. Těch je podle některých čísel v Arabských emirátech dokonce celých 80%. Většinu území SAE pokrývá poušť. Podél pobřeží je k nalezení několik ostrovů. Není bez zajímavosti, že na jednom z nich je situováno i hlavní město Abu Dhabi.

7 emirátů

Jak již název Spojené arabské emiráty napovídá, země se skládá z celkem 7 autonomních emirátů. Ty jsou, řazeny podle abecedy, následující. Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras al Khaimah, Umm al Kuvajn a Sharjah. Díky bohatým zásobám ropy a zemního plynu patří Spojené arabské emiráty k vůbec nejbohatším zemím na světě. Největší a nejbohatší naleziště těchto surovin leží v Dubaji a Abu Dhabi.

Luxusní ubytovací zařízení

Je pravdou, že dovolená v Emirátech nepatří k nejlevnějším produktům na trhu cestovního ruchu. Zdejší hotelové komplexy, apartmány a další ubytovací zařízení ovšem poskytují svým hostům skutečně veškerý komfort, který si pro luxusní dovolenou u moře dokáží představit. Takřka všechny hotely v této oblasti mají vlastní velké bazény, nabízejí fitness a wellness procedury a milovníci golfu si tady budou moci zahrát svou oblíbenou hru na několika golfových hřištích. Ta bývají situována v blízkosti těch největších hotelů. A tak to nemají golfisté z hotelu na hřiště obvykle nijak daleko.

Teplé počasí

Vzhledem k zeměpisné šířce, ve které se Perský záliv nachází, je zřejmé, že teplota vody v moři tady bude po celý rok příjemná. Zejména během hlavních letních měsíců je Perský záliv až neuvěřitelně vyhřátý. Navíc voda v něm je průzračně čistá a skýtá široké možnosti vodní zábavy. V kombinaci s výlety do pouště je dovolená v Arabských emirátech pro mnoho turistů nejen z České republiky skutečně atraktivní.

Východní pobřeží

Drtivá většina turistů, přilétajících do Arabských emirátů na dovolenou, bývá ubytována na jihovýchodním pobřeží. To je díky své průzračně čisté vodě a bohatému životu pod hladinou rájem pro milovníky šnorchlování a samozřejmě i přístrojového potápění. Útesy jsou, podobně jako v asi 1.500 kilometrů vzdáleném Rudém moři, plné pestrobarevných rybek. Bezpochyby je tady pod hladinou na co koukat. K vidění jsou tu ale i větší živočichové, jako třeba mořské želvy nebo žraloci. Zkušení přístrojoví potápěči pak určitě rádi zamíří do zdejších vyhlášených podmořských jeskyní. Ty nejznámější se nacházejí při pobřeží emirátu Fujairah. Pod hladinou je tu možné potkat třeba různé druhy žraloků.

Na obratníku Raka

Podobně jako oblíbené turistické destinace Egypt či Bahamy, i Arabské emiráty leží na severním obratníku Raka. To pro tuto bohatou arabskou zemi to znamená, že je zde po celý rok příjemně teplo. Konec konců na stejné zeměpisné šířce leží i největší světová poušť Sahara, táhnoucí se napříč africkým kontinentem. Srážky se tady prakticky nevyskytují. A pokud už k nějakému dešti dojde, bývá obvykle prudký a rychle odezní.

Turisticky atraktivní

Většina turistů, kteří se rozhodli prožít svou dovolenou na břehu Perského zálivu v SAE, míří do čtyřech turisticky nejvýznamnějších emirátů. Těmi jsou Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah a nakonec Ras al Khaimah. Pak už jen záleží na konkrétním jedinci, zda si chce užít ruch moderního velkoměsta a zvolí ubytování v některém z luxusních hotelů ve středu města, nebo bude chtít naopak nasát atmosféru dávných časů a zvolí ubytování někde na venkově či dokonce v poušti.

Dubaj

Dá se říci, že jakýmsi pomyslným srdcem Arabských emirátů je emirát Dubaj. Často je možné slyšet konstatování, že kdo nebyl v Dubaji, jako by nebyl v Arabských emirátech. Jeho historie sahá do 18. století a v současnosti si získal pověst vstupní brány do arabského světa. Je až neuvěřitelné, jak se za posledních 30 nebo 40 let tato původně nenápadná vesnička proměnila ve světovou metropoli. Město Dubaj žije celých 24 hodin denně a je bezpochyby největším obchodním centrem nejen v Arabských emirátech, ale i v oblasti Perského zálivu.

Čtvrť Jumeirah

Návštěvníci Dubaje, kteří se sem přijeli hlavně koupat a užít si průzračně čistého moře, obvykle volí ubytování ve čtvrti Jumeirah. Ta se může pochlubit téměř 40 kilometrů dlouhou písečnou pláží. Ta je lemována luxusními hotelovými komplexy a dalšími ubytovacími zařízeními. Jumeirah nabízí desítky tisíc hotelových lůžek a veškerý luxus, který si mohou turisté přát. Jsou zde široké možnosti zábavy a na plážích je možné se věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Pochopitelně nechybí ani golfové resorty. Turisté, trávící svou dovolenou v Jumeirah, pak často využívají i možnost nakoupit si. A vůbec nezáleží na tom, zda v moderním nákupním centru, či na tradičním trhu.

Dubaj zkrátka představují a vystíhují moderní a luxusní hotely, výškové budovy a obrovská obchodní centra. Mezi nimi jsou vkusně zakomponovány zelené park, působícím svěžím dojmem. Dubaj zkrátka dává své bohatství a luxus všem na odiv.

Významné stavby

V Dubaji je také k vidění několik světových unikátů. Mezi ně určitě patří nejluxusnější hotel světa Burj Al Arab či umělé ostrovy pří pobřeží. Ty z výšky připomínají zeměkouli nebo palmu. Mezi luxusní výstřelky pak patří třeba umělá lyžařská sjezdovka. Ta je schopna poskytnout zájemcům možnost lyžovat i ve 40-stupňových vedrech. V Dubaji se nachází i jedna z nejvyšších budov na světě, více než 800 metrů vysoká Burdž Chalífa. To vše je možné zažít a vidět v Dubaji, nejbohatším z Arabských emirátů.