Thajsko

Krásná a bezpečná země

Řada zkušených cestovatelů považuje Thajsko za pohádkovou zemi, která okouzlí každého, kdo se do ní vypraví byť jen na krátký výlet. Úchvatné zážitky je sice možné prožít takřka celé jihovýchodní Asii, ale Thajsko je v této části světa zemí rozhodně nejbezpečnější. Turisté se tak nemusejí cesty do Thajska v žádném případě obávat. Dálnovýchodní atmosféra se tady snoubí s moderní infrastrukturu a prvotřídními službami. Turisté též oceňují skutečnost, že v Thajsku jsou obecně příznivé ceny. A to nejen za ubytování, ale i za stravu a další služby spojené s cestování.

Vyhlášené pláže

Drtivá většina turistů, mířících na dovolenou do Thajska, si vybírá thajská letoviska především kvůli zdejším nádherným plážím. Třeba na ostrově Phi Phi se natáčel film Pláž, ve kterém ztvárnil hlavní roli Leonardo DiCaprio. Je však třeba si uvědomit, že Thajsko nejsou jen tropické pláže a průzračně čisté moře! Toto království, kde převládá buddhistické vyznání, má určitě svým návštěvníkům co nabídnout i z jiného pohledu.

Odpočinek na prvním místě

Thajské pláže jsou jednoznačně největším lákadlem pro většinu přilétajících či jinak přijíždějících turistů. Návštěvníci thajských pláží si mohou vybrat, zda se budou slunit v jemném bílém písku, nebo raději zvolí pobyt ve stínu palem. Symbolem thajských pláží se stala hamaka, houpací síť, ideální k odpočinku. Thajsko nabízí ke koupání nespočet různých pláží. A tak si turisté mohou vybrat, zda se chtějí koupat na turisticky dobře vybavených plážích s veškerým komfortem, anebo raději dají přednost zastrčený plážím, kde si budou moci užívat takřka dokonalého soukromí. Úžasné thajské pláže s povrchem z jemného písku proslavil nejen již zmiňovaný film Pláž, ale třeba i James Bond. Jeden z jeho dílů, Muž se zlatou zbraní z roku 1974, se totiž natáčel na thajském ostrově Phuket.

Život pod hladinou

S plážemi, mořem a koupáním v Thajsku souvisí i další lákadlo, kvůli kterému do Thajska cestuje nemalá část jeho návštěvníků. A tím je pestrobarevný svět pod hladinou. Zdejší korálové útesy jsou plné pestrobarevných rybek nejrůznějších tvarů. Potápěčům nabízí thajské moře neopakovatelný zážitek. Na své si v Thajsku přijdou nejen potápěči s přístrojem, ale i milovníci šnorchlování. Oblíbené jsou i jednodenní výlety na lodi. Ta zavede potápěče do některého ze zdejších chráněných mořských parků. V nich mohou následně podél neobydlených ostrůvků prozkoumávat pestrý a někdy až magický svět pod hladinou. A protože podmořský život se Thajsku vyskytuje již v hloubce několika metrů, i se šnorchlem je tady co obdivovat.

Stálé počasí

Důležitým faktorem pro příjemnou dovolenou je také počasí. Velkou výhodou Thajska je skutečnost, že tady je počasí velmi dobře předvídatelné. Nejčastěji se do Thajska cestuje od prosince do dubna. V této době totiž každý den svítí slunce na bezmračné obloze a teploty se tady pohybují kolem 30 stupňů Celsia. Toto konstantní léto se zde střídá s obdobím monzunů. Proto je třeba si dávat pozor, ve kterém období se do Thajska vypravit.

Thajská kuchyně

Turisté, co již někdy Thajsko navštívili, se určitě shodnou, že za vyzkoušení stojí i zdejší gastronomie. Vynikající a chutné jídlo, které je tady možné zakoupit ve stáncích přímo na ulicích, patří v současnosti k celosvětově nejvyhledávanějším pokrmům. Thajské polévky patří k vyhlášeným a zdejší kořeněná jídla si získala chuťové pohárky milovníků dobrého jídla po celém světě. K tomu je ještě třeba připočítat i vynikající thajské tropické ovoce. Odvážní jedinci pak mohou v Thajsku vyzkoušet i taková exotická jídla, jako jsou třeba smažené kobylky.

Nákupy

Zážitkem z pobytu v Thajsku bývá i návštěva zdejších trhů. Ten pravděpodobně nejproslulejší se nachází ve městě Chiang Mai. Místní noční trh, který je otevřen ještě dlouho po půlnoci, umožňuje jeho návštěvníkům procházet se mezi stovkami stánků s nejrůznějším zbožím i dlouho po západu slunce. Pořídit se tady dají nejrůznější předměty nejen z Thajska samotného, ale prakticky z celé Asie. Navíc za velice příznivé ceny.

Příroda

Během pobytu v Thajsku je samozřejmě na co koukat. Záleží jen na osobních preferencích konkrétního jedince, zda dá přednost přírodním krásám, nebo se raději vypraví za památkami. Milovníci přírody by určitě neměli vynechat návštěvu některé z přírodních rezervaci, na které je Thajsko skutečně bohaté. Zkušení cestovatelé tvrdí, že jedním z nejzajímavějších a také nejhezčích národních parků je Erawan. Ten leží jen několik kilometrů od místa, kde stojí známý most přes řeku Kwai. Příjemným zpestřením je možnost ubytovat se v chatkách, situovaných přímo na slavné řece.

Architektura

Z architektonických památek určitě stojí za zmínku dvě starověká královská města Sukotthai a Ayuthaye. Jejich celosvětový význam ocenila i mezinárodní organizace UNESCO, která je zapsala na svůj Seznam světového dědictví. Ve středověku byla tato místa dokonce nazývána Osmým divem světa. V současnosti nabízí všem turistům, kteří si sem udělají alespoň krátký výlet, skutečně romantický zážitek. A není se vůbec co divit. Ve své době šlo o nejmocnější města v oblasti Thajského zálivu.

Ostrovy

Ale zpět k té thajským ostrovům. Ty do této východoasijské země lákají zdaleka nejvíce návštěvníků. I jedinci, kteří Thajsko příliš neznají, budou určitě znát jména takových ostrovů, jako je Phuket, Ko Samui nebo Krabi. Bohužel je ale třeba konstatovat, že v současnosti už pobyt na těchto thajských ostrovech není to, co býval dříve. Zdejší pláže jsou takřka konstantně přeplněné a ceny za služby se přizpůsobují stále vzrůstajícímu zájmu. Pulzující turistická letoviska se spoustou zábavy v podobě barů a diskoték určitě osloví zejména mladší ročníky. Ovšem i turisté, toužící po klidu a pohodě, se v Thajsku stále mají na co těšit.

Ko Samet

Je s podivem, že i v současné době se dá v relativní blízkosti k Bangkoku stále ještě ubytovat v romantických chatkách, kde se za největší luxus považuje zavedená elektřina. Jen asi 50 kilometrů východně od pulzujícího turistického letoviska Pattaya se nalézá, ve vzdálenosti necelých 5 kilometrů od pobřeží, ostrov Ko Samet. Na délku měří jen necelých 5 kilometrů a v nejširším místě má kilometry 2. V blízkosti zdejšího přístavu jsou sice ubytovací kapacity moderní. Ovšem dále směrem na jih je tady možné ještě sehnat romantické ubytování přímo na pláži.

Ko Chang

Dalším oblíbeným cílem turistů, kteří v Thajsku touží spíše po klidu a pohodě než po moderních výdobytcích v rušných turistických letoviscích, patří ostrov Ko Chang. Ten leží ve východní části Thajska, jen asi 50 kilometrů od hranice s Kambodžou. Není bez zajímavosti, že v překladu znamená Ko Chang Ostrov slonů. Ko Chang je stále ještě z více než tří čtvrtin pokryt pralesem. K nezapomenutelným zážitkům patří právě jízda na slonovi skrze ostrovní přírodu.

Ko Samui

Ostrov Ko Samui je naopak typickou turistickou destinací. Díky tomu, že na něm bylo vybudováno mezinárodní letiště, se turisté nemusejí po příletu trmácet v autobusem nebo využívat trajekt k přepravě na ostrov. Letiště je situováno v severovýchodní části ostrova Ko Samui. V okruhu asi pěti kilometrů se také nachází ta nejznámější prázdninová střediska na Ko Samui. Povrch zdejších pláží tvoří jemný písek a do moře se svažují jen pozvolna. Jsou tedy vhodné k rodinné dovolené. Protože jsou ale prakticky všechny obestavěny nejrůznějšími hotely, penziony a dalšími ubytovacími kapacitami, jsou v průběhu celé turistické sezóny poměrně rušné.

Ko Phangan

Lehce přes 10 kilometrů severně od ostrova Ko Samui se rozkládá ostrov Ko Phangan. Na něm si mohou turisté vybrat, v jakém prostředí chtějí v Thajsku strávit svou dovolenou. Vybírat se tu dá podobně je tomu třeba na ostrově Mallorca nebo Ibiza ve Středozemním moři. Jižní pobřeží ostrova Ko Phangan se těší velkému zájmu turistů a zdejší turistická infrastruktura je na vysoké úrovni. Turistům tady sice nebude nic chybět, ovšem klidu si tu moc neužijí. To na opačné straně ostrova, na severním pobřeží, si může člověk připadat, jako by se dostal do úplně jiné krajiny.